Haberler


Resmi Büyüt

ANADOLU İNSANININ BAŞARISINA ALIŞILMASI GEREKİYOR
13.02.2013

Çamlıcadaki Camii'nin Mimarları İlk kez Afyon Olay Haber ve Bolvadin 24 Eylül Gazetesine Konuştu.

İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen yarışmayla, Çamlıca tepesine yapılacak olan camide projelerinin uygulamasına karar verilen  Mimar Bahar Mızrak ve Mimar Hayriye Gül Totu ile bir röportaj yaptık.

Hayriye Gül Totu Bolvadinli. Saim Pektaş'ın kızı. Bahar Mızrak ise aslen Trabzonlu 10 yıldır arkadaş olduklarını belirten iki arkadaş 4 yıldır Turkuaz Mimarlık Bürosu adı altında ortaklık yapıyorlar. Daha önce de Gebze'ye yapılacak olan bir cami projesi hazırlamışlar. 15 yıldır İstanbul Mimarlar Odasına kayıtlı olduğunu, Sivas otogarı gibi büyük işlere imza attıklarını belirttiler.

Bayan mimarlarımız basında çıkan bazı haberleri ve yorumları anlamakta güçlük çektiklerini belirtiyorlar. Yapılan yorumların kendilerini üzdüğünü fakat projelerinin uygulanacak olmasından duydukları sevinç ve mutluluğu da gizlemiyorlar. 

Çamlıca tepesinde yapılacak cami projesinde dereceye girip, uygulanacak proje seçilmesinden sonra hayatlarında bir değişiklik oldu mu? Sorusuna ise “Daha tempolu çalışıyoruz” diye cevap veriyorlar. 

TÜRK-İSLAM MİMARİSİ ŞARTI VARDI

Çamlıca da yapılacak olan Cami yarışmasında uygulanabilir proje olarak ödül alan projelerini şartnamenin belirlediği çerçeve içerisinde hazırlıklarını ifade eden Totu; şartnamede Türk-İslam Mimarisi şartı vardı. Biz şartnameye uyduk. Projeyi hazırlarken uygulanabilirlik esasını göz ardı etmedik. 93 proje başvurusu oldu, 62 proje teslim edildi. Bazı basın yayın organlarında süre konusunun azlığına vurgu yapılıyor. 60 gün olan süre yeterli olacak ki 62 proje hazırlanmış teslim edilmiş. 

     Türk İslam Mimarisinde Camiler,

1 Ana Kubbe, 2 Yarım Kubbe olduğunda Süleymaniye Camiine 

1 Ana Kubbe,3 Yarım Kubbe olduğunda Üsküdar Mihrimah Sultan Camiine,

1 Ana Kubbe, 4 Yarım Kubbe olduğunda Sultanahmet veya Şehzade Camilerine,

1 Ana Kubbe, 6 Yarım Kubbe olduğunda Beşiktaş Sinanpaşa Camiine,

1 Ana Kubbe, 8 Yarım Kubbe olduğunda ise Edirne Selimiye Camiine benzetilir..

   Çamlıca Tepesinin topoğrafik yapısına uygun olan Cami yapısının 1 Tam,4 Yarım Kubbe tarzı olduğundan hareket ederek böyle bir proje hazırladık. 

İÇ KISMINDA AYNI ANDA 15 BİN KİŞİ NAMAZ KILABİLECEK

   Çamlıca tepesinin 259 dönüm Kentsel rekreasyon alanı olarak projelendirildiği, caminin ise 15.000 m2 taban oturumuna ve 110.000 m2  toplam inşaat alanına sahip olduğunu belirterek, Minarenin yüksekliği 107,1 mt. Olduğunu Türklerin Anadolu'ya girdiği tarih olan 1071'i simgelediğini, Kubbe yüksekliği ise 72 metre. Sembolik olarak halk arasında kullanılan 72 millet kelimesiyle tüm etnik gruplarının tek kubbe altında birleştiği nokta anlamını simgeliyor. 

   Kentsel dönüşüm ve imar uygulamalarıyla 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere caminin etrafında bir ring yolu oluşturuyor. Ulaşım problemi olmayacak. Sadece caminin iç kısmında 15 bin kişi namaz kılabilecek. 

10.600 M² MÜZE İLAVE EDİLECEK

   Yapılacak camiye bir bodrum kat daha ilave edilerek 10.600 m² müze yapılacak.  110 bin m²lik toplam inşaat alanına sahip olacak caminin 80 ila 100 milyon dolara mal olması bekleniyor. 3 ila 4 yıl arasında da caminin tamamlanması hedefleniyor.

GENÇ OLMAKLA ELEŞTİRİLDİK

   Mimarlar Hayriye Gül Totu ve Bahar Mızrak bazılarının kendilerini genç olmakla eleştirdiklerini buna bir anlam veremediklerini belirterek 14-15 yıldır İstanbul'da mimarlık yaptıklarını ve inşaat sektöründe hem projecilik hem de uygulamada yer aldıklarını belirttiler. Kendilerinin bayan ve başörtülü olmalarının sıklıkla vurgulanmasına da biz bu halimizle iş hayatında ve sosyal hayatta da gayet aktif bir şekilde varız ve yadırganmamız ilginç bir yaklaşım oldu diye cevap verdiler. Bu eleştirilere en güzel cevabı ise Başbakan'ın “Anadolu insanının başarısına alışılması gerektiği” cümlesiyle verdiğini belirtiyorlar.

   BOLVADİN İÇİN DE BÖYLE BİR PROJE UYGULAR MISINIZ?

    Bolvadin içinde böyle bir projeye imza atar mısınız sorusuna da neden olmasın cevabını alıyoruz. Bolvadin'de doğup, büyüdüğünü, Bolvadin'in ekmeğini yediğini, ihtiyaç duyulması halinde ilçesine hizmet etmekten geri kalmayacağını belirtiyor. 

    Bolvadin'in size göre sıkıntıları nelerdir sorusuna ise,

   İlçemizde belediyecilik kentsel süreklilik bazında oturmamış, belediye başkanları değiştikçe şehrin mimari yapısı ve imar faaliyetleri anlayışı değişiyor. Tarım alanları, imara açık alanlar birbirlerinden net olarak ayrılmamış, eski eserlerimizi gerektiği gibi yaşatamadığımız için köklü bir tarihin evlatları olduğumuzu vurgulayamıyoruz. Gençlerimiz üniversiteyi kazanıp şehri terk etme düşüncesiyle yetişiyor, Bolvadin'e nasıl faydam olur düşüncesi çok kafamızı yormuyor. Toplumsal olarak yeniliklere kapalıyız ve bu ilçemizin gelişen Türkiye'nin hızına yetişemeyip  gerisinde kalmasına neden oluyor. Teknoloji kadınlara ilerliyor, küresel olarak baktığımızda evlerde hayat standardı yüksek. Buna rağmen kadınlar üretken ve sosyal değil mesela teşvik kredisiyle bir işletme kurmuş girişimci bir bayan var mı bilmiyorum.. Toplumsal olarak üretmeden tüketmeyi yaşam biçimi edinmişiz. Bir de hayvancılık ve tarıma yeterince önem vermediğimizi düşünüyorum, oysa üretilemeyen tek şey topraktır ve çok kıymetlidir...

http://www.24eylulgazetesi.com/baskiformati/24eylul/11subat/660.pdf

http://www.afyonolay.com/guncel/anadolu-insaninin-basarisina-alisilmasi-gerekiyor-h3603.html

 

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOLDAV)

Diğer Haberler