Köşe Yazıları


Resmi Büyüt

DENEME: GÜNLERDEN MEMLEKETİM...
20.05.2014

Gün ağardığında dükkan kepenkleri dillerden dökülen, gönüllerden çağlayan bismillah sözcüğü ile açılır. Esnaflar birbirlerine günlerinin bereketli geçmesi için güzel dileklerde bulunurlar. İnsanoğludur kimisi verdiğinle övünür, kimisi aldığınla yerinir fakat mesele rızıksa şükür kaçınılmaz olur. Yüzlerde tebessüm, kalpte halis niyet hemen gün yüzüne çıkar bu yörede. Birde yan kahveden söylenen çay olunca esnaf ile vatandaş hızlı bir şekilde kaynaşır. Buranın esnafında mesai kavramı yoktur. Fırsat buldukça çarşıdaki komşu esnaflar ziyaret edilir ve ikramlar kaçınılmaz olur birde üzerine “Allahasen yi” nida’sını duyduğunda kaçış yoktur ikramdan. Bu civarlar cömerttir, havası sert insanı merttir.


Kapılara kilit vurulmaz gündüz, ip çekilerek eve adım atılır ve ev sahibinin adı ünlenir (seslenilir). (Zeraa ben gı Hörü) Zehra ben Hörü derler büyükşehirlerde. Farklıdır diğer yörelerden, haklıdır herkes farklı yönlerden fakat burası benim olduğu için, tarafsız olmaz içim. Camilere teşvik vardır, davete icabet vardır buralarda. İbadet asla ve asla ticaretin arkasından yürümez. Ezan ve namaz durdurur dünya işlerini ve bu yörenin insanları öğlen namazını Çarşı Camii’nde akşamı ise Alaca’da kılmak ister. Ramazan ayında sahurda bir günde olsa dahanlı (tahinli) pide yemezse oruç tutmuş sayılmaz bu topraktakiler. Akabinde bayram gelir nüfus yoğunlaşır bu kentte. 06, 34, 26,42 plakaları sadıcıdır bu kentin. Çünkü alışverişleri, kız alıp vermeleri, iş olanakları, gezmeleri burlardan yapılır. Yemekler, börekler, çörekler bu memleketten taşınır diğer diyarlara. Sanma ki hasmınım benden aldıklarınla, kalır benliğim bana yaşattıklarınla. Bu yörenin diğer bir özelliği hanımlar gündüz gezerler, beyler akşam yemeğinden sonra. Ne beyler hanımlarının gezmelerine karışır, ne de hanımlar beylerinin akşam gezmelerine. Bu yörelerde gezmeler kanıksanmıştır. Düğün, söz, kına, doğum, ölüm bitmez bu diyarda ve ölümünde yemek, doğumunda pelte çorba, düğünde altın, sözde lokum. Gitmezsem gücenir mantığı, küp şeker- çay ikilisi birbirinden ayrılamazlar. Hesaplasan ortalama bir yıl yetecek kadar şeker-çay stoğu olur evlerde. Ama olsun benim memleketim, sadece her bireyin benimseyebileceği benlik duygusu kadar benim memleketim.

Şimdi gelgelelim kışın soğuk rüzgarlar estiren, yazın mahalle aralarına kurulan düğünlerle içimizi ısıtan bu memleketin adına. Burası doğum ile ölüm çizgisi arasında Allaha kavuşma sürecimizdeki güzergahlardan bir tanesi. Bu memleketin namı büyük, destanı çoktur. Bu memleket evliyalara, mutasavvuflara ev sahipliği yapmış kadim kent olan Bolvadindir.

Eşref Cihad KOCA
Öneri ve eleştirileriniz için: esref.koca@hotmail.com

www.boldav.org.tr

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOLDAV)

Diğer Köşe Yazıları