Köşe Yazıları


Resmi Büyüt

HATIRA: HAŞGEŞİN AZİZLİĞİ....
27.06.2014

İşyerinde, arkadaşlarla kaynaşmak için zaman zaman evde hanımların yaptığı börek, çörek ve diğer yöresel hamur işi yiyeceklerle sabah kahvaltıları yapmaktaydık.
Bu tür faaliyetler ayda bir kere olurdu. Şube müdürümüz, küçük hataları bahane ederek o ayın şanslıJ cezalısını tespit ederdi.
Aslında cezalandırılan arkadaşlarımız değil evin hanımları ya da
annelerimizdi. Çünkü bu işin ceremesini onlar çekiyordu. Tabi bu cezalara cılız da olsa bazen itiraz sesleri yükseliyordu.
Böyle bir ceza, günün birinde beni de buldu. Bir Afyonlu olarak bizim
hamur işlerinde doğal olarak bol haşhaş ezmesi kullanılırdı ama
arkadaşların bundan haberi yoktu.
Cezamı ödeyeceğim gün sağ olsun evin iç işleri bakanı sabah erkenden kalktı. Undu, suydu, yağdı, haşhaştı derken nihayet Bolvadin’imizin o meşhur bol haşhaşlı lokulunu fırına sürdü.
O gün şube yarım saat kadar erken açıldı. Şakir Bey çayı demlemişti,
arkadaşlar beni bekliyorlardı. Biraz sonra elimde mis gibi kokan büyük bir tepsi haşhaşlı lokul ve üzüm pekmeziyle karşılarındaydım.
Bir anda arkadaşların hücumuna uğrayan sıcacık haşhaşlılar, birbiri
ardına midelere indirilmekteydi.

İştahla yenen kahvaltıdan sonra mesai başlamıştı. Herkes kendi işini
yapıyordu ancak ana vezne sorumlusu Necati Bey, bir türlü kesilen tahsil ve tediye fişlerinin muhataplarını çağırmıyordu. Yani Necati Beyden ses seda yoktu. Merak edip vezne bölümüne baktığımda haşhaşlı lokulu fazla kaçıran Necati Bey’in ellerinde paralarla veznesinde rahat bir uykuya dalmış olduğunu gördüm. Adeta bayılmıştı. Haşhaşlı lokul fazla gelmişti
veznecimize.

Uykuya dalan veznecimizi hepimiz gibi bize bu cezaları kesen müdürümüz Mehmet Bey de gördü. O günden sonra ceza kesmekten vazgeçti üstelik üç gün rapor alıp ancak kendine gelerek işe geri döndü.

“ Yiyiniz İçiniz Fakat İsraf Etmeyiniz ” Kuran Meali

Lokul/lokur: Yerel dilde Haşhaşlı hamurdan yapılan bir çeşit Peksimet

Hasan DOĞRUYOL
ALBARAKA TÜRK ŞAŞMAZ ŞUBE MÜDÜRÜ

Ankara / Nisan 2014

www.boldav.org.tr

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOLDAV)

Diğer Köşe Yazıları