Köşe Yazıları


Resmi Büyüt

DENEME: KAVUŞMA ANI..
20.07.2014

Gidiyorummm…

Belki de bu diyarlardan çok uzaklara. Sessiz sedasız sensiz gidiyorum. Bahaneler önüme barikat olmuş karşımda can çekişiyor. Zorluyor beni ama ne çare; biçaresiz gönüller ağlıyor yâre. Bağrı yanık, yüreği dağlı ; kim anlar bu yaslı halı.. ve yine gidiyorum. Geride bıraktıklarım kilometreler değil aslında çünkü ben, çünkü ben ve yine çünkü ben kilometreleri değil senden ayrı geçirdiğim kaldırım taşlarını sayıyorum ve Necip Fazıl’a sarılıyorum.

Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık; Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar. İn cin uykuda, yalnız iki yoldaş uyanık; biri benim biri de serseri kaldırımlar. Sonra karşıma zaman çıkıyor. Zaman bizim ayrılığımızı belgeleyen yegane delil. Ama delillerin hükmü yok çünkü deliler hüküm yemez be güzelim. Benim tedavim yok sancım çok ama çok. Madem şikayet eder oldun zamandan seni birisiyle tanıştırayım. Onu Abdurrahim Karakoç diye çağırırlar. Seslenir yâre: Şüphe başlangıçtır karar nihayet, zamanı zamana etme şikayet, kaçmak kurtuluştur diyorsan şayet, beraber kaçalım tut ellerimden. Bedenlerimiz ayrı olsa da senin yerin başkasıyla dolmasa da, olsa da olmasa da seni seviyorum vurdumduymasızca. Ayrılıklarda sevdaya dahil, ayrılanlarda hala sevgili. Canım!! Neden diye soracak olursan sana aşkın evrelerinden bahsetmek isterim. Öncelikle ilk karşılaştığımız fırının köşe başında ki halimizi aklına getir. Sabahın erken saatlerinde fırından gelen mis kokulu sıcacık pohaçalar, ekmekler var ya işte o anda ilgimi çektin. Neymiş aşkın ilk evresi ilgi hali. Nesneye, kapağa, dış görünüşe olan ilk izlenim anımız. O an görür geçeriz deriz ki hoş bayan, hoş erkek. Sonrası yoktur bu halin çünkü başı hayır olmayanın akıbeti hayır olmaz. Aşkın ikinci evresi: Sevgi halidir.

Ben seni seviyorum ama çok seviyorum ve aynı şekilde benim seni sevdiğim kadar senin de beni sevmeni bekliyorum demektir bu hal. Sevgi halinde karşılıklı çıkar ilişkisi ön planda gösterir kendini. Gelelim aşk evresine. Ben seni seviyorum ve sen beni sevmesen de, dünyanın en aşağılık insanı olsan da seviyorum. Bu evrenin gözü kördür, mantık kabul etmez. Gel gelelim günümüzde hala aşk tanımını yapamayan insanlar için veya yaşamayıp yaşadıklarını iddia edenler için Üstad Necip Fazılı okuyanlar bilirler aşkın son evresi Vecd hali.

Burda bahseder BEN SENİ SEVİYORUM DİYEMEM!! ÇÜNKÜ BEN DİYE BİR ŞEY YOK. BEN ZATEN SEN OLMUŞUM. SENİ SEVMEK GİBİ BİR HAKKIMDA YOK. Ayrılıp ta kavuşamayan arkadaşlarımız vardır aramızda bu dünya da kavuşamayıp ta vuslata bırakan arkadaşlarımızda vardır. Aşk yaşam ile ölüm çizgisi arasında Rabbe el açılan ve kavuşma anını hiç olmazsa mahşere bırakmış kişilerin son durağıdır. Allahım bindiğinde hiçbir zaman inmeyeceğiniz duraklar nasip etsin

Eşref Cihad KOCA
Botaş-Tanap Kamulaştırma Uzmanı
esref.koca@hotmail.com

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOLDAV)
www.boldav.org.tr

Diğer Köşe Yazıları