Köşe Yazıları


Resmi Büyüt

KÖŞE YAZISI: İLÇEMİZE TURİZM MESLEK LİSESİ KAZANDIRALIM
17.12.2007

İlçemizin eğitim-öğretim standartlarını geliştirmek, kültürel faaliyetlerde Bolvadin’e yakışır bir atılımı gerçekleştirmek ve ilçemizi bölgede kongre turizmi, sağlık ve termal turizmi merkezi haline getirmek için bu eğitim merkezine çok acil ihtiyacımız vardır.
Gelişmiş ülkelerin, GSMH’ inde hizmet sektörünün giderek artan bir payı vardır. Dolayısıyla klasik eğitimin yanı sıra, turizm eğitimi de çok büyük önem kazanmış ve bu sektörde de yeni ve cazip iş alanları ve imkânları doğmuştur. Bu durum turizm açısından önemi herkesçe bilinen Bolvadin’imiz içinde geçerlidir.

Bu okulların genel amacı: Yiyecek İçecek Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Eğlence Hizmetleri, Gıda Teknolojisi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri ve Denizcilik alanlarında sektörde görev alacak veya kendi başına iş yapabilecek, yabancı dil bilir nitelikli elemanları yetiştiren, ilköğretim üzerine 4 yıl eğitim veren okullardır.

İçinde bulunduğumuz “bilgi çağı”nda kişilerin ve kurumların başarılı olabilmeleri için bilgi edinmeleri ve iletişim teknolojileri aracılığıyla bu bilgiyi kullanmaları ve paylaşmaları gerekir. Bu ancak öğrenmeyi öğreten eğitim merkezlerine ihtiyaç vardır. O da Turizm Meslek Liseleridir.

Bu okulun açılmasıyla iş bilen elemanlarla çalıştırılması, Kaplıcamızın öneminin bir kat daha kıymetlendireceği, hizmet ve kalitenin katma değerin artacağını örneklerini görmekteyiz. Ayrıca şehir merkezinde kaliteli otelleriyle, merkeze yakın aile restoranlarıyla verilen hizmetin bu okul sayesinde artacağı ve Bolvadin’in tanıtımında çok etkili olacağı tartışılmaz bir gerçektir. Bu oluşuma tüm Bolvadin’in destek çıkması ve herkes tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Bolvadin’imizi bir kültür merkezi yapalım.

Sevgi ve saygılarımla.

Eşref GÜLTEKİN

Diğer Köşe Yazıları