Köşe Yazıları


Resmi Büyüt

BOLVADİN'DE ÇARŞAF OLAYI.İ!
17.04.2015

27 Mayıs 1960 İhtilali’nden Hemen sonra Bolvadin’e Vekil Kaymakam Olarak atanan Yaşar Mermut, ihtilalin ülke üzerindeki baskısında n kaynaklanan giyim yaşama tarzına müdahale etmeye başlar. halkın yaşayış tarzını değiştirmek için talimatlar yayınlar. Hayvanların çeşmelerden sulanmaması, soba borularının pencereden dışarıya çıkarılmaması gibi yasakların dışında kadınların çarşaf ve şalvar giymeleri de yasaklar arasına girer. Görevli memurlar halkı tahrik edecek yöntemlerle sokakta gördükleri kadınların çarşaflarını makasla kesmeye başlarlar. Hayvan sulama ve soba borularının dışarı çıkarılmaması gibi konularda suskunluğunu koruyan ve espri içnde geçiştiren halk kadınların çarşafına veya yerel örtü olan atkılarına yapılan bu sert davranışlardan rahatsız olur ve olayı içine sindiremezler.Uysal, sakin, inançlarına bağlı, kanunlara saygılı halk bu anlamsız ve kanunsuz uygulamalara karşı çıkar. İlk önce içten içe gelişen “sivil itaatsizlik” tavrını ortaya koyar. Sonunda halk galeyana gelir Kadın, Erkek, Genç, İhtiyar Hükümet Binasının önünde toplanır ve bu uygulamayı sesli olarak protesto eder.

Bu tepki karşısında Kaymakam Vekili Yaşar Mermut telaşlanır ve Afyon Valiliği’nde askeri destek ister kısa zaman Bolvadin’e ulaşan askeri birlikler halkı dağıtmak için kaba güç kullanırlar.
Sağduyulu vatandaşların gayreti ile can kaybı olmadan kalabalık dağılır. Ama iş bununla bitmez olayın müsebibleri aranır öncülük ettikleri gerekçesi ile bir kısım insanlar tutuklanıp Afyon hapishanesine gönderilir. Bunlar genellikle “Demokrat Parti” sempatizanı ve ilçenin tanınmış esnaf kişileridir.

Olay ülkede Bomba tesiri gösterir Basında lehte ve aleyhte yazılar çıkar İhtilal yöntemi aynı olayların başka bir mekanda tekrarlanmaması için tedbirler alınır. Hatta tabii senatörlerden Orhan KABİBAY Bolvadin’e gelerek ve Hükümet Meydanı’nda konuşma yaparak halkı sükûnete davet eder.Suçlanan insanlar bir süre hapis yattıktan sonra serbest kalırlar.

“Çarşaf Olayı”ibret verici bir belge olarak Türkiye ve Bolvadin tarihine geçer.Milliyet Gazetesi yazarı Çetin Altan halkı “Yobazlıkla” ile itham ederken Tercüman Gazetesi yazarı Kadircan Kaflı olaya soğukkanlılıkla yaklaşarak tecrübesiz yöneticileri suçlar.

Olaylar durulduktan sonra Kaymakam Yaşar Mermut’ un tayini başka bir ilçeye yapılır. Daha sonra üst görevler alır, Danıştay üyesi seçilir, Danıştay 3.Dairesi Başkanı olur, Hatta Danıştay Başsavcılığına kadar yükselir ve 2000 yılında yaş haddinden emekli olur.

ALINTI:BOLVADİN ANSİKLOPEDİSİ-2014
Sayfa-95

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Köşe Yazıları