Haberler


Resmi Büyüt

DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ’NÜZ KUTLU OLSUN.!
15.10.2016

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ( UNİCEF ), 15 Ekim tarihini "Dünya El Yıkama Günü" olarak ilan etmiştir. UNICEF uzmanları, sadece el yıkamakla her yıl bir milyon çocuğun hayatının kurtulabileceğini bildiriyor. Bunun nedeni ise çocukların ellerini sık sık ve doğru yıkamadıklarında başta grip olmak üzere Hepatit A, ishal, tüberküloz ve bağırsak parazitleri...Zamanında tedavi edilmediklerinde ölümcül tablolara bile yol açabiliyorlar. Çocuklarımızı bu tür bulaşıcı hastalıklardan korumanın en etkili ve basit yolu ise onlara okul öncesinde el alışkanlığını kazandırmaktır.!

Dünya üzreinde "dokunulan her şeyde” hastalık yapıcı ajanlar mikroorganizma ve bakteriler bulunabilir. Sık yıkanmayan eller bakterilere açık bir hale gelir. Birçok bulaşıcı hastalıktan ellerimizi düzenli ve doğru bir şekilde temizleyerek korunabiliriz. Sağlıklı bir yaşam için yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra, uykudan önce ve kalktıktan sonra eller mutlaka
su ve sabunla iyice yıkanmalı, durulanmalı ve çok iyi kurulanmalıdır.

ÇOCUKLARA EL YIKAMA EĞİTİMİ EĞLENCELİ HALE GETİRİLMELİ.!

Çocuklar eğlenerek öğrenmeyi severler. Siz de çocuğunuza el yıkamayı öğretirken bunu eğlenceli hale getirmeye çalışın. Bunun için lavabo çevresine sevdiği bir oyuncak veya çizgi film karakteri şeklinde eğlenceli resimler ya da ellerin hangi durumlarda yıkanması gerektiğini gösteren resimler gibi hatırlatıcı malzemeler yerleştirebilirsiniz. Çocuğunuza el yıkamanın önemini öğretirken asla baskı yapmamaya da dikkat edin. Ona sakin bir ses tonuyla el yıkayarak birçok hastalıktan korunabileceğini anlatın. Eğer elini yıkamamakta direniyorsa, sorunu çözmek için ilgisini çekecek başka bir yöntem deneyin.

ELLER NASIL YIKANMALI.?

Eller; bol su ve sabun yada hijyenik ürünlerle, bilekleri de içine alacak şekilde, avuç içi, parmak araları, parmak uçları ve özellikle tırnak dipleri iyice temizlenecek şekilde yıkanmalı sonrasında da nemli kalmaması için temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. Ellerin temizlenmesi için ağır ağır en az 15'e kadar sayılarak- ki bu yaklaşık 20 saniyedir- yıkanmalıdır.
Ellerinizi düzenli olarak yıkamayı ihmal etmeyin,

Unutmayın, el yıkama insan sağlığı için bir gerekliliktir.

#DünyaElYıkamaGünü

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler