Haberler


Resmi Büyüt

27 MAYIS 1960 DARBESİ:DEMOKRASİYE VURULAN İLK HANÇER
27.05.2018

Tarihler 27 Mayıs 1960'ı gösterdiğine, millet iradesine ilk darbe vurulmuş ve Türkiye'nin demokrasi tarihine izi silinmeyecek bir leke sürecek elim vaka meydana gelmişti ve Demokrasiye vurulan ilk hançer olarak hala unutulmadı.

27 Mayıs tarihimize kara bir leke olarak geçen, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile iki Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamıyla sonuçlanan 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 58. yıldönümü…


Zihinlerde Arapça Ezan yasağını kaldıran Başbakan olarak yer edinen merhum Başbakan Adnan Menderes hükümetine yapılan bu darbe aslında milli iradeye yapılan bir saldırıydı.

Demokrat Parti 1950, 1954 ve 1957 seçimlerini kazanarak 10 yıl Türkiye’yi yönetmek için halktan oy almıştı. Kurulan Adnan Menderes Hükümetleri, halkın yaşam standardını yükselterek toplumsal desteğini her geçen gün daha da arttırmıştı. Bu başarıda yirmi yedi yıllık tek parti yönetiminin “seçkinci, İslam düşmanı” politika tarzının terk edilmesi de etkili olmuştu.

14 Mayıs 1950’de yapılan genel seçimlerden, oyların yüzde 53,6’sını alarak büyük bir zaferle çıkan Demokrat Parti’nin yaptığı ilk icraatlardan biri, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesini tümüyle değiştirmek olmuştu. Başbakan Adnan Menderes’in, “İkinci Nizam-ı Cedid” adını verdiği bu tasfiye furyasında, hükümet, 15 general ve 150 albayı tasfiye etmişti. Dini ve kültürel alanda yaşanan serbestleşme, özellikle “Arapça Ezan” yasağının kaldırılması halk nezdinde memnuniyetle karşılanan icraatlardandı. 27 Mayıs 1960 darbesi başta “Arapça Ezan” yasağının kaldırılması gibi kararlar ile ideolojik olarak cumhuriyet ilkelerine ihanet edildiği düşüncesiyle yapılmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grup subay, 27 Mayıs 1960 sabahı ülke yönetimine bütünüyle el koydu. 37 subaydan oluşan Millî Birlik Komitesi bu harekât ile anayasa ve TBMM’yi feshetti, siyasi faaliyetleri askıya aldı.

Yüksek Adalet Divanı 15 sanığı idam cezasına çarptırdı. Celâl Bayar, Adnan Menderes, eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan oybirliğiyle, eski T.B.M.M. Başkanı Refik Koraltan, eski Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun, Agah Erozan, İbrahim Kirazoğlu, Ahmet Hamdi Sancar, Nusret Kirişçioğlu, Bahadır Dülger, Emin Kalafat, Baha Akşit, Osman Kavrakoğlu, Zeki Erataman oy çokluğuyla ölüm cezasına çarptırıldı. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan 16 Eylül 1961’de sabaha karşı, Adnan Menderes 17 Eylül 1961’de saat 13.30’da İmralı Adası’nda idam edildi.

Bugüne kadar ülkemize milletimize hizmet eden geleceğimiz için çalışan insanların sürekli önleri kesilmiş ve yollarına engeller çıkarılmıştır. 27 Mayıs darbesi de onlardan birisi ve hatta en acı olanlardandır.

Cumhuriyet sonrası neredeyse her on yılda bir gördüğümüz Darbelere ve darbeci zihniyetlere dün olduğu gibi bugünde karşıyız ve şiddetle kınıyoruz.

Bu kendini bilmez zihniyet hala nefes alıyor ve zaman zaman hortlamaya çalışıyor. Bugün dahi halkın sevgilisi olmuş, girdiği her seçimden oyların en az yarısını almış, dünyanın gıpta ile baktığı liderlere bile darbe yapma niyetine girebilecek kadar akıl noksanı insanların olduğunu görmek üzüntü vericidir.

Tarih Adnan Menderes'i ve Demokrat Parti'yi, Demokrasi'ye yaptıkları hizmetler dolayısı ile unutmayacak.

Demokrasi Şehidi Adnan Menderes ve Arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı Minnet ve Rahmetle anıyoruz. Mekanları Cennet olsun.

#27Mayıs #27Mayıs1960 #İhtilal #AdnanMenderes #Demokrasininİnfazı27Mayıs

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler