Köşe Yazıları


Resmi Büyüt

HATIRA : BİR BOLVADİN AŞIĞI SELÇUK ALPASLAN
18.10.2018

SAKIN ATMA BU MISRALARI
“Benim yaşayan dünyamdır şiir
Hep yazarım yazarım yazarım.
Halka da yazarım HAKKA DA” (Zeytin Pınarı,şiirler,1996,s.44)

Mekanı Cennet Olsun Bolvadin aşığı Selçuk Alparslan hemşerimizin, Hakkın rahmetine kavuştuğunu BOLDAV mesajından öğrendiğimde çok üzülmüştüm. Allah rahmet etsin Bolvadinli ağabeyimizin cana yakınlığı yanı sıra şairliği beni çok etkilemişti. “Şiiri,gönülden gönüle köprü” diye tanımlayan Selçuk Alparslan ağabeyimiz, mısralarını bize emanet edip aramızdan ayrılmıştı. Şair ağabeyimizin şiirleri umarım gök kubbede sedalanacaktır.

Kendisiyle Ankara’da 1995 yıllarında, Ziraat Bankası’nın Ulus merkez binasındaki Sosyal İşler Müdürü olarak görevde bulunduğu sıralarda tanımıştım. Ziyaretlerim sırasında, yaptığı işlerden bahsederken ikide bir “Bolvadinim, memleketim, mahallem!” diye söyleşiyi heyecan içerisinde canlı tutmaya çalışırdı.Masasının altından çıkardığı siyah kaplı klasörden şiirler okumaya geçerdi.Artık istediğine ulaşınca,karşındakine sözü bırakmadan şiirlerini okuyacaktı. “Kaçmak yoktu.”Okuduğu şiirlerini dinleyeceksiniz.Tombul haliyle o kadar hızlı ve atak davranıyordu ki elindeki şiir yüklü sayfaları durmadan evirip çevirmeye çalışıyordu.İstediği olmuş ,sözü, hemen şiire getirmişti.Bir fazla şiir okumak için sayfalardaki şiirleri, hızlı hızlı okumaya çaba gösteriyordu.Arada bir terini siliyor, ama gözlerini sayfalardan ayırmıyordu.

Rahmetli Selçuk Alparslan ile daha sonraları, Boldav toplantılarında,karşılaştığımda hemen şiirden bahsederdi.Karınca dergisinde yayınlanan “Ahilik Orta Yolun Direğidir…”(Ocak 1995) ve “Tarih Süreci İçerisinde Turani Bir Kavim”(Mart 2002) yazılarının birer fotokopilerini bana hazırladığını söyleyip okumamı istemişti.Terini sildi.Aklına yeni bir şey daha gelmişti. “ Bak sana iki şiirimi daha vereceğim.” deyip yuvarlana yuvarlana yandaki odaya gidip iki şiirini getirdi.Birisi, “Çok Seviyorm Seni Bolvadinim” diğeri de “Sultanımdır Bolvadin.” Bırakır mı beni. Hemen en son verdiği şiirden bir bölüm okudu. O anda, dostça sözlerini destekleyen bir davranış içinde görmüştüm.Karşımdaki bu memleket sevdalısı Selçuk ağabey, durakladı, yumuk yumuk elleriyle buğulu gözlerini silmeye çalışıyordu.Selçuk Alpaslan Bolvadin sokaklarında çarşısında geziyordu.Geri getirmek zordu.Neyse ki uzun sürmedi bu buğulu yolculuk.Şahit olduğum bu durum beni de çok şaşırtmış ve duygulandırmıştı. Bu kadar mı memleket aşığı olunurdu?

Şiirlerinde;hayat, ölüm, dünya, Bolvadin, Ankara, barış ve sevgi konularını anlatıyordu. Şiirlerinin ağılıklı teması aşktı. Selçuk Alparslan ağabeyimizle nerde karşılaşırsam ; “Nasılsın, iyi misin,” sözlerinden sonra söyleşiyi hiç uzatmadan şiire getirirdi. Amatörce bir şeyler yazdığından söz ediyordu. “Şiirlerim, kenarından köşesinden haşgeş kokar, sayfalarım samimiyetten kaymak gibi bembeyaz olur, sonra da Heybeli Kaplıcası’nın sularında yunarım.(yıkanırım)” derdi.

1999 Yılı Ankara’nın Şubat ayının soğuk rüzgarlarının estiği Kızılay semtinde,Selçuk ağabey ile otobüs durağında karşılaştım.Hacı bulmuş gibi hemen kolumdan tuttu.Nasıl olduysa,ikimiz birden, otobüs durağındaki banka oturmuştuk.Koltuğunda taşıdığı ve kendi gibi göbekli çantasını açtı.İçinden, heyecanla bir kitap çıkardı. “Bak sana bir müjde vereceğim Yörükzade! Gözleri parlıyor, çocuk gibi seviniyordu.Benim tepkimi bekliyordu. Yeni bir şiir kitabım çıktı, sana hemen burada imzalayacağım.”diyordu. Kızılay otobüs durağında dizlerinin üstünde,“Zeytin Pınarı” adlı şiir kitabını adıma imzaladı.Geriye çekilip bir rahat nefes aldı.İmzaladığı sayfaya baktım:

“Sayın Hemşerim Hikmet Özdemir kardeşime, sevgilerimle.9/2/1999 Ankara. ”Kitapta fiyat yoktu. Demek ki bu kitabını, Bolvadin sevgisini paylaşmak için hemşerilerine imzalıyordu. Daha sonraki ziyaretimde rahmetli Selçuk Alparslan, en çok sevdiği şu şiiri, dosyasından çıkarıp bana armağan etmişti. Ben de bu şiiri sizlerle paylaşmak istedim:

“ÇOK SEVİYORUM SENİ BOLVADİNİM..
Şifalar beldesidir kaplıcası
Dünyada bir tanedir kaymaklısı
Ağızlarda nefistir sütlü aşı
Çok seviyorum seni BOLVADİNİM *

Halkla Hakk’ın evidir “ALACA”SI(1)
İnançların dergahıdır yuvası
Hisar’ı,Uluküllük’ü , Kaymaz’ı (2)
Çok seviyorum seni BOLVADİNİM *

Sende yatar atam dedem mezarı
Milletimden Hak saklasın nazarı
Balkaymağım “haşgeşimin”(3) pazarı.
Çok seviyorum seni BOLVADİNİM *

Selçuk Alparslan der senin “kulunum”
Ezelden ebede ben SELÇUKLUYUM
Oğuz boyluyum DEDEMKORKUTLUYUM
Çok seviyorum seni BOLVADİNİM”

Selçuk Alparslan (Özel arşivi,sayfa 34)
1) Bolvadin’de bir mahalle adı.Cami ve Yörükzade Ahmet Fevzi’nin medresesinin yeri
2) Bolvadin’in mahalleleri
3) Haşhaş Selam ve saygılarımla..

YÖRÜKZADE HİKMET ÖZDEMİR
İletişim: yorukzadehikmet03@gmail.com

#HikmetÖzdemir #Hatıra #SelçukAlparslan #BolvadinAşığı #şiirAşığı #şiir #Bolvadin #Boldav

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987 boldava@gmail.com

Diğer Köşe Yazıları