Köşe Yazıları


Resmi Büyüt

HİKMET ÖZDEMİR'İN SAĞIR KUŞ ADLI KİTABI ÇIKTI.!
29.03.2019

Eğitimci, şair ve yazar hemşerimiz Hikmet Özdemir’in “Sağır Kuş” adlı öykü kitabı yayınlarından çıktı.

Eğitimci- şair ve yazar Hikmet Özdemir, şiir ağırlıklı edebi çalışmalarından sonra,6.eseri “ Sağır Kuş”(Öyküler) kitabıyla Akçağ (Ankara) yayınlarından tekrar okuyucularıyla buluşmuştur.

Yazar,anlatımlarında,edebiyatın “gerçeklik” ilkesini, göz önüne alıp kurgulamalara da yer vermiştir. “Sağır Kuş” öykülerinde,zaman zaman yerel sözcük ve anlatımlara da yer verilerek; sade,yalın ve yaşayan bir dil kullanmıştır.


“Sağır Kuş” öykülerinde;nesiller arası -varsayılan- “bilgi - deneyim” dengesizliğine karşı çözüm veya çözümlerde, barışçı yolların izlenmesinin gereğini vurgulamıştır. Yazar,bu eserinde,Türk milletinin mayasında var olan İslami hayatın varlığını gösteren olaylara da ayna tutmuştur.Aynı zamanda,bu öykülerde yaşattığı karakterlerinin; duygu ve düşüncelerinde, kendilerini özgür hissetmelerine özen göstermiştir.

Hikmet Özdemir, hayatın sarmal yumağı içerisinde karşılaşılan sorunları ,dile getirirken ;insani ve vicdani yaklaşımları önemsemiştir.Bu arada olayların anlatımında, eleştirici bir bakış açısına başvurduğu olmuştur.Bu yüzden okuyucunun daha fazla ilgisini çekmek için ironik dokundurmalarla güçlendirmiştir.Eğitimci- şair ve yazar Hikmet Özdemir’in kaleminden, güzel Türkçemizin zevkine uygun“Sağır Kuş” öykülerini, ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı olarak; Hemşerimiz, şair Hikmet ÖZDEMİR’in yayımlanan “Sağır Kuş” adlı bu öykü kitabı dolayısıyla kendisini tebrik eder, eserlerini devamını bekleriz.

HİKMET ÖZDEMİR ÖZGEÇMİŞ
ŞAİR&YAZAR&EĞİTİMCİ
İletişim: yorukzadehikmet03@gmail.com

1946 yılında Bolvadin’de(Afyonkarahisar) doğdu. İlköğrenimini Bolvadin’de, Orta öğrenimini Akşehir Lisesi’nde tamamladı. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesini tamamladı.

1968-1996 yıllarında, çeşitli liselerde Türk Dili Edebiyatı Öğretmenliği ve yöneticiliği yaptı.1996 yılında Milli Eğitimdeki okullardan emekli olduktan sonra özel okul ve dershaneler de çalıştı.2007 yılında eğitim kuruluşlarındaki görevinden emekli oldu.

Lise çağlarından bu yana şiir yazmaya başlayan yazarımız Şiir ve Hikayeleri; Pervasız, Akşehir postası ve 24 Eylül yerel gazetelerinde yayınlandı. Ayrıca şiirleri; Gülpınar, Türk yurdu, Türkiye, İlkyaz, Ortanca, Güncel Sanat dergilerinde yayınlandı.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipler Meslek Birliği ve TYB (Türkiye Yazarlar Birliği) üyesidir.

Ankara’da ikamet etmekte olup, Evli ve 2 çocuğu vardır.

YAYINLANMIŞ ESERLERİ
* Ortaokullar İçin Türkçe
* Adalet Bak. Hizmet içi Eğitim Ders Kitabı-1989
* Mavinin Damıtımı (Şiirler)-1995
* Kalem Mevzuatı (Adalet Meslek Lisesi Ders kitabı, Ankara Savcısı Ali Turhan’la)-1998
* Deniz Güneşi (Şiirler)-1999
* Aşina Aşklar (Şiirler)-2014
* Sağır Kuş (öyküler)-2019

#Hemşeri #HikmetÖzdemir #Öyküler #Kitap #OkucuylaBuluştu  #Ankara #Akçağ #Boldav

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
boldava@gmail.com

Diğer Köşe Yazıları